Suruç Kaymakamlığı ve Suruç Belediyesi tarafından 31.10.2017 tarihinde ilki düzenlenen Suruç Nar Festivali TRT Kurdi kanalından canlı olarak yayınlandı. Festivale Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah ERİN, Suruç Milletvekili Sayın İbrahim Halil YILDIZ, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Nihat ÇİFTÇİ ve protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat SİNANOĞLU nar bahçesinde nar hasadı yaparak festivali başlattı. Toplanan narların davetlilere ikramının ardından üreticiler narın kesim teknikleri ve türleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Festival kapsamında, İlçedeki okullarda eğitim gören kız ve erkek çocukların katılımıyla farklı klasmanlarda “Nar Koşusu” düzenlendi. Düzenlenen yarışmaların startı Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Sayın Ferhat SİNANOĞLU tarafından verildi. Nar Koşusu sonrasında Sayın SİNANOĞLU’nun katılımıyla bando eşliğinde “Festival Yürüyüşü” düzenlendi.  Yürüyüş esnasında çoğunluğu gençlerden oluşan grup Türk Bayrağı açarak sağanak yağmura rağmen yürüyüşü sürdürdü.
Daha sonra, jüri üyeleri en iyi nar yetiştiricisini seçmek için yapılan “En Güzel Nar Yarışması”nda çiftçiler tarafından yetiştirilen 1 kilogramağırlığındaki narların tanelerini ve aromasını tadarak puan verdi.
Festivalin devamında,  “Tabakta Dağıtmadan Nar Yeme Yarışması”, “Çuvalla Koşma Yarışması” ve “Halat Çekme Yarışması” yapıldı. Dereceye girenlere ödülleri Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah ERİN ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi. TRT Kurdi ekranından canlı yayınlanan Çepik Programı, Urfa Halk Oyunları ve Kardeşlik Korosu Gösterisi festivale renk kattı. Suruç’ta ilk kez düzenlenen festival yağışlı havaya rağmen oldukça coşkulu geçti. Çocuklar ve gençler geleneksel oyunlarla ve açık hava konseriyle doyasıya eğlendiler.
Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat SİNANOĞLU, gazetecilere yaptığı açıklamada,  Suruç narının hak ettiği değere kavuşabilmesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini, Suruç Narının yaygınlaştırılması ve ekiminin yapılmasına yönelik destekler verdiklerini, tarih boyunca bölgede çok fazla nar bahçelerinin olduğunu, ancak  susuzluk nedeniyle ilçedeki nar ağaçları geçmiş dönemde kuruduğunu, Hükümetimizin Suruç Ovası'nı sulamaya başlamasıyla Narın  tekrar eski önemini kazanmaya başladığını, şu anda da yaklaşık 775 dekarlık alanda 47 bin civarında ağaç olduğunu ve bu ağaçlardan ortalama 950 ton verim alındığını, Suruç Narının kendine has bir lezzeti olduğunu ve bir buçuk kiloya kadar çıktığını ifade etti.